Abd Al-Fattah El-Awaisi ve Ayşe Müzeyyen Taşçı’nın Katılımı ile ‘Kudüs Bilinci’ Konferansı

Hûma Uluslararası Öğrenci derneği olarak Yedirenk Uluslararası öğrenci derneği ile ortak organizasyonunu gerçekleştirdiğimiz ‘Kudüs Bilinci’ konferansı Sakarya üniversitesi Kültür ve Kongre merkezinde gerçekleştirildi.
29 Kasım’da düzenlenen programımız gençliğe bilinç katmak ve Filistin davasını gündeme taşımak adına önem arz etmektedir.

Programımıza Sebahattin Zaim Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Öğretim üyesi Abd Al-Fattah El-Awaisi hocamız ve araştırmacı yazar Ayşe Müzeyyen Taşçı hanımefendi katıldı.
Program Kur-an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Hûma Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Zehra Nur Bülbül açılış konuşmasında bir bayan derneği olarak Kudüs’ün Kadın murabıtlarına yer verdi. Abd Al- Fattah hoca, “İlim ve bilinç elimizde olmazsa biz neyi özgürleştirmek için nereden başlamak durumundayız? Bir mekanın işgal altında olması aslında Allah-û Teâlâ’nın insana verdigi aklın işgal altında olmasından daha küçük bir olaydır. Eğer benim aklım işgal altındaysa nasıl düşünebilirim? O halde ben benim aklımı işgal edenlerin metoduyla konuşmuş olurum. Şimdi size soruyorum, hangisi daha tehlikeli? Bir mekanın işgali altında olması mı yoksa aklın işgali altında olması mı?” diyerek, ilim ve bilinç vurgusunda bulundu.

Ayşe Müzeyyen hanım: “Kudüs’e gönül vermedikçe, Kudüs’e omuz vermedikçe, Kudüs’ün mübarek beldesini korumayı kendimize vazife edilmedikçe hiçbir yeri kendimiz de dahil kurtaramaz, hiçbir yere huzur Saadet getiremez ve hiçbir yerde islam medeniyetini inşa edemeyiz.”

Yakın zamanda Kudüs’te olan Müzeyyen hanım “Kudüs’te olmak; Mekke kadar coşkulu , Medine kadar hüzünlü, Kudüs kadar öfkeliydi…” sözleriyle konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Programımız konuşmacılarımıza plaket takdimi ve hediye kitap çekilişimiz ile sona erdi. Katılan misafirlerimize Mevlit kandili sebebiyle Hasan Aycın’ın 40 Hadis kitabı hediye edildi.

Bu galeride resim yok.

Yorum yapın