11. ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI

ONLARCA RENK ,YÜZLERCE KÜLTÜR DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun (UDEF), organize ettiği 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması 1 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor. Bu yıl 41 ülke 75 şehirde gerçekleşecek bu dev organizasyonun Sakarya ayağı 28 Nisan Cumartesi günü Agora Avm ‘de icra edildi.
Sakarya Yedirenk Başkanı Cahit Öner,Hüma Başkanı Zehra Nur Bülbül UDEF Teşkilatlanma Başkanı Adnan Oğuz,Erenler Belediye Başkan Cavit Öztürk, Sakarya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın, Ak Parti Adapazarı ilçe başkanı Metin Kurtuluş, Ak Parti eski ilçe başkanı ve milletvekili adayı Mustafa Ak,Sakarya KYK İl Müdürü Arif Özsoy, MEB-DER Genel Başkanı Ali Akıllı, Sakarya Yedi Hilal Başkanı Yaşar Şahin ,Sakarya Cihannüma Başkanı Fatih Yardımcıoğlu, Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın, valilik, çeşitli stk, büyükşehir ve ilçe belediyelerinden temsilcilerin katıldığı program protokolün kurdele kesimi ile başladı.
Açılış konuşmasını Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Cahit ÖNER yaptı. Şehrimizdeki Uluslararası Öğrencilerin her geçen gün hızla arttığına işaret eden Öner, ‘’Türkiye bugün 203 ülkeden 115 bin uluslararası öğrenci kardeşimiz gelmiş ve eğitim görmektedir. 1983’ten günümüze Türkiye’ye gelip mezun olan 160 ülkeden 150 bin Türkiye mezunu vardır. UDEF; ülkemize okumak için gelen tercih eden öğrencilere ev sahipliği yapmak, birbirleriyle kaynaştırmak, eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçların çözümüne ortak olmak ve ülkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilecek vasıflı insanlar olabilmelerine katkı sağlayabilmek amacıyla yapılan çalışmalar bu gönüllü çalışmaların çerçevesini çizmektedir.

Türkiye’deki bu büyük organizasyonun bir diğer misyonu ise tüm dünyaya barışı ve kardeşliği yaymayı kendisine görev bilen insan yetiştirmektir. Kardeşliğin yükselmesi için gerekli olan şeylerin en önemlisi “insan”dır. İnsan, iyi bir eğitim almış ise diğer ihtiyaç duyulan şeyleri temin etmekte zorluk çekmez.
Türkiye’de bir söz vardır. “Bir çivi bir devlet demektir.” Çünkü bir çivi bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı, bir at bir atlıyı, bir atlı bir orduyu, bir ordu bir devleti kurtarır. Bu yüzdendendir ki bir kişi bir toplum demektir. İyi eğitim almış bir kişi de hem kendisini, hem devletini hem de yeri geldiği zaman dünyayı kurtarabilir

İşte biz bu zihniyetle Anadolu ereni Yunus Emre’nin “gelin tanış olalım işi kolay kılalım” dediği gibi tanışmak, buluşmak ve işlerimizi kolay kılmak istiyoruz. Bu sebeple de 11. sini düzenlediğimiz Uluslararası öğrenci buluşmalarını bu yıl 41 ülke 75 şehirde aynı zamanda gerçekleştiriyoruz. Bu yılki buluşmalarımızda ortak ses olarak “Onlarca Renk Yüzlerce kültür; Dünya 5’ten büyüktür” diyoruz. Buluşmaların Final Programı ise 12 Mayıs tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.’ dedi.
UDEF Teşkilatlanma Başkanı Adnan Oğuz ‘Türkiye’de 2004 yılında SADER adıyla başlayan misafir öğrenci çalışması 14 yıl zarfında 60 Uluslararası Öğrenci Derneği ve 28 temsilcilikle büyük bir organizasyon olan UDEF(Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) adlı federasyon dönüşmüştür. Misafir öğrencilere hitap eden çalışmalarına uzun süredir devam eden ve son olarak UDEF olarak şekil alan organizasyonumuz gönüllülük esasına dayalı bir çalışma anlayışı içerisinde yürütülmektedir.’ dedi.

 

Yorum yapın